Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chodziło o pszczoły, stracą emeryci

14 marca 1995 | Ekonomia | ES

Miód z opłatą wyrównawczą

Chodziło o pszczoły, stracą emeryci

Kilkadziesiąt lat temu na granicy szwajcarsko-francuskiej zaobserwowano znacznie zwiększone przeloty pszczół. Po nitce do kłębka udało się ustalić, że pszczoły latają do ustawionych po jednej stronie granicy kubków z miodem i przenoszą go do uli po drugiej stronie pasa granicznego. W ten sposób bez cła i opłat wyrównawczych miód przekroczył granicę między dwoma krajami, sama zaś forma, w jakiej to zostało zrobione, została zaliczona do największych osiągnięć przemytnictwa.

W Polsce krajowy rynek miodu jest chroniony przy pomocy 35-procentowego cła i 5-procentowych opłat granicznych. Mimo to i mimo stosunkowo niskich cen miodu w Polsce ochronę tę uważa się za niedostateczną. Dlatego Polski Związek Pszczelarski zabiegał od jakiegoś czasu o objęcie krajowego miodu jeszcze jedną formą ochrony: wprowadzeniem opłat wyrównawczych. Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przychyliło się do tej prośby i miód, obok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament