Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwunastu pod sąd

14 marca 1995 | Gazeta | PA

Gdańska prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie Grudnia 70. Jaruzelski, Kociołek, Tuczapski, Łańcucki i Kamiński wśród oskarżonych

Dwunastu pod sąd

Dokończenie 1

Dołączony w postaci pocisków wydobytych z ciał ofiar materiał dowodowy po ekspertyzach kryminalistycznych potwierdził m. in. wcześniejsze przypuszczenia, że wojsko w Gdyni strzelało do ludzi wprost. A zgony nie były tylko wynikiem rykoszetów.

Przesłuchano w sumie ponad 4 tys. świadków, z których ponad tysiąc -- zdaniem prokuratury -- powinno zeznawać przed sądem. Wśród świadków mają znaleźć się m. in. gen. Czesław Kiszczak, b. I sekretarz KC Edward Gierek oraz Alojzy Karkoszka, b. I sekretarz KW PZPR w Gdańsku.

Badaniem tzw. wypadków grudniowych -- jak określano je przed laty -- zajmowały się przeróżne komisje partyjno-państwowe. Po 1989 r. śledztwo przez trzy lata prowadziła Prokuratura Marynarki Wojennej w Gdyni. Tuż po wyborach parlamentarnych we wrześniu 1993 r. urzędujący jeszcze minister sprawiedliwości i prokuratur generalny Jan Piątkowski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament