Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzień matek

23 kwietnia 2004 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Biologia Naukowcy stworzyli myszy z materiału genetycznego dwóch samic - Podobna technika nie może być zastosowana u ludzi

Dzień matek

Kaguya to pierwsza mysz, która ma dwie matki, a nie ma ojca. Zwierzątko jest zdrowe i może mieć potomstwo. Imię Kaguya zaczerpnięto z japońskiej baśni o księżniczce pochodzącej z Księżyca.

(c) AP

PIOTR KOŚCIELNIAK

Myszy, których rodzicami są dwie samice, otrzymali z niezapłodnionej komórki jajowej japońscy naukowcy. Oszukać naturę udało się dzięki manipulacjom genetycznym. Technika ta nie ma jednak zastosowania u ludzi - informują autorzy eksperymentu.

Dwie myszki rozwinęły się z niezapłodnionych komórek jajowych. Zjawisko takie nosi nazwę partenogenezy (dzieworództwa) i nie występuje w sposób naturalny u ssaków. W ten sposób rozmnaża się jednak wiele zwierząt, np. owady i gady. W drodze eksperymentów udało się dokonać tego również np. u kur. Osiągnięcie japońskich specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Tokio to jednak pierwszy przypadek udanej partenogenezy u ssaków. Wiadomość o tym przynosi wczorajsze wydanie magazynu "Nature".

Bez tatusia

To nie pierwsza próba stworzenia ssaków - również myszek - na drodze partenogenezy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3210

Spis treści
Zamów abonament