Odmowa mimo prawa do przerwania ciąży
Odmowa mimo prawa do przerwania ciąży
W sytuacjach, w których ustawa dopuszcza przerwanie ciąży, kobieta ma prawo do aborcji. W razie bezprawnej odmowy przeprowadzenia tego zabiegu należy się jej rekompensata materialna za wynikłe z tego szkody. Tak uznał Sąd Najwyższy w precedensowym, dotychczas niepublikowanym wyroku z 21 listopada 2003 r. Można się spodziewać następnych takich spraw.
Dotychczas w Polsce ich nie było, mimo zdarzających się wypadków odmowy przeprowadzenia aborcji, podczas gdy ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży dopuszczała ten zabieg. Legalne przeprowadzenie aborcji dopuszczalne jest m.in., gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, a więc przede wszystkim przestępstwa. Warunkiem jest potwierdzenie uzasadnionych podejrzeń przez prokuratora i pisemna zgoda kobiety. Zaawansowanie zaś ciąży nie może przekraczać 12 tygodni.
Błędny odczyt w szpitalu
Małgorzata A. padła ofiarą gwałtu 28 lipca 1996 r. Zawiadomiła o tym przestępstwie, ale sprawcy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta