Skończyć z kwadraturą koła
Skończyć z kwadraturą koła
- Rysuje Janusz Mayk Majewski
Mapa
TERESA STYLIŃSKA
Zjednoczenie Cypru jest jak polityczna kwadratura koła - zadanie tyleż ambitne, co niewykonalne. Przynajmniej do tej pory. Przez 30 lat, które minęły od czasu rozpadu dawnej Republiki Cypru na dwie odrębne części: turecką północ i greckie południe, wielu ambitnych polityków i dyplomatów próbowało namówić Greków i Turków cypryjskich do zgody, pojednania i współpracy. Na różne sposoby starali się skłonić ich do ponownego połączenia obu części wyspy w jedno państwo. Wszystko na próżno.
Nie inaczej dzieje się teraz, przed sobotnim referendum na temat zjednoczenia. Wspólnota międzynarodowa czuje się w obowiązku uświadamiać Cypryjczykom, jak powinni postąpić. ONZ, Unia Europejska, USA, Wielka Brytania, MFW - wszyscy radzą, przestrzegają, grożą karami, obiecują nagrody. Ta strona, która odrzuci zjednoczenie, poniesie poważne konsekwencje. Zgodni i ustępliwi mogą liczyć na pochwały i wymierne profity. Można by zgoła pomyśleć, że wielkim tego świata nic nie leży na sercu bardziej niż dobro podzielonego Cypru. A prawda jest oczywiście taka, że każdy uczestnik tego procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta