Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa dwustronna lub trójstronna

23 kwietnia 2004 | Prawo | PB

Prawo bankowe Rachunek powierniczy: ułatwienie czy zagrożenie dla obrotu prawnego

Umowa dwustronna lub trójstronna

PIOTR BODYŁ SZYMALA

Niektóre nowe przepisy prawa bankowego staną się zapewne narzędziem nadużyć, by wspomnieć ucieczkę przed upadłością czy spod egzekucji poprzez gromadzenie środków na rachunkach powierniczych.

Ważna część nowelizacji prawa bankowego z 1 kwietnia dotyczy rachunków bankowych, w tym powierniczego (art. 59; przepisy niewskazujące nazwy ustawy oznaczają prawo bankowe).

W Polsce długo nie było uregulowań mówiących wprost o czynnościach powierniczych. Ale ich dopuszczalność potwierdził Sąd Najwyższy już 10 maja 1948 r. w uchwale całej Izby Cywilnej wpisanej do księgi zasad prawnych (C. Prez. 18/48, OSN III/48, poz. 58) mającej i dziś fundamentalne znaczenie.

Przede wszystkim zaufanie

Nie wdając się w zawiłe podziały czynności powierniczych, warto przywołać za doktryną niemiecką (na której wzorowano się w Polsce) dwa podstawowe ich typy:

  • przewłaszczenia na zabezpieczenie, gdy chodzi o zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych wynikających z umów kredytowych,

  • zarząd cudzym mieniem; w przeciwieństwie do tych pierwszych są one dokonywane w imieniu własnym, ale w interesie powierzającego mienie.

    Na tej

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3210

Spis treści
Zamów abonament