Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak postępować z dłużnikami

14 czerwca 2004 | Nieruchomości, budownictwo | NB
źródło: Nieznane

Porady

Dyżur telefoniczny Problemy wspólnot mieszkaniowych c.d.

  • Poprzedni odcinek
Jak postępować z dłużnikami

Co zrobić, jeśli niektórzy członkowie wspólnoty nie płacą czynszu, a kierowane do nich wezwania do zapłaty nie odnoszą skutku? W jakich okolicznościach można zlicytować zadłużony lokal? Dziś drukujemy drugą część porad z dyżuru redakcyjnego z 31 maja, kiedy na pytania czytelników odpowiadała Genowefa Baziuk-Płaska, ekspert w dziedzinie wspólnot mieszkaniowych.

Od trzech lat jesteśmy wspólnotą w domu zbudowanym przez dewelopera. Około 10 proc. mieszkańców nie zawsze płaci zaliczki w terminie. Ale jest jedna osoba, która od trzech lat dokonała zaledwie dwóch wpłat. Chcemy ją podać do sądu. Jak to zrobić?

Podjęta przez członków wspólnoty uchwała określająca wysokość zaliczek (w "dużej" wspólnocie wystarczy większość udziałów) staje się obowiązującym prawem. Wpłat zaliczek należy dokonywać co miesiąc do dziesiątego.

Duże opóźnienie wpłat zaliczek, szczególnie wówczas, gdy właściciele niedokonujący wpłat w terminie mają znaczny udział we współwłasności, powoduje brak płynności finansowej wspólnoty. W rezultacie występuje nieterminowe regulowanie zobowiązań,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3251

Spis treści
Zamów abonament