Rzeczpospolita Czytelników
Kontrola nie zawsze konieczna
* Poprzednie odcinki cyklu
Przedstawiamy drugą relację z telefonicznego dyżuru redakcyjnego poświęconego prawu budowlanemu po zmianach ( część I ). Odbył się 31 maja. Na pytania czytelników odpowiadała Małgorzata Mastalerz, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.
Prawo budowlane
Mój szwagier zgłosił budynek do użytku w zeszłym roku, złożył wszystkie wymagane dokumenty. Wydano mu decyzję, ale nikt nie był na odbiorze. Czy jest to zgodne z prawem?
Pytanie jest niejasne, gdyż przepisy prawa budowlanego przewidują dwa tryby formalnego zakończenia budowy: zawiadomienie o zakończeniu budowy albo uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W pierwszym wypadku inwestor może przystąpić do użytkowania obiektu po zawiadomieniu właściwego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy jest trybem uproszczonym - organ nadzoru budowlanego bada jedynie złożoną przez inwestora dokumentację i jeśli uzna ją za prawidłową, bez przeprowadzenia kontroli na budowie, milcząco zgadza się na rozpoczęcie użytkowania obiektu. Niewydanie zaś w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu budowy decyzji o wniesieniu sprzeciwu oznacza, że inwestor może przystąpić do użytkowania obiektu.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta