Dobra Firma Vademecum: Wsparcie dla pracodawców w ustawie o promocji zatrudnienia
Pracodawcy będą mogli skorzystać z refundacji wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy. Mogą też wystąpić o zwrot kosztów szkolenia pracowników i zatrudnienia bezrobotnych skierowanych na ich zastępstwo. Mają jednak obowiązek współpracy z urzędem pracy, szczególnie w przypadku tzw. zwolnień monitorowanych.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o promocji) zawiera rozwiązania zmierzające do skłonienia pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy i zatrudniania bezrobotnych. Część z nich była już stosowana wcześniej na podstawie uchylonej ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (dalej: ustawa o zatrudnieniu). Niektóre instrumenty uległy modyfikacjom, inne stanowią nowe rozwiązania.
Nowa definicja pracodawcy
Pojęcie pracodawcy w ustawie o promocji jest szersze niż dotychczas. Pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, które zatrudniają lub mają zamiar zatrudnić co najmniej jednego pracownika. Jak widać, dla potrzeb ustawy o promocji przyjęto, odmiennie niż np. w kodeksie pracy, że wystarczy sam zamiar zatrudnienia pracownika, a więc zdolność do bycia pracodawcą. Jest to o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta