Alternatywa dla innych form kredytowania
Alternatywa dla innych form kredytowania
MARCIN SCHULZ
Włączenie polskiego konsumenta w obrót na rynku wewnętrznym Unii wymusi większą staranność działających w obrocie konsumenckim przedsiębiorców. Nietrudno bowiem przewidzieć, że konsument zechce wymienić swój "krajowy" parasol ochronny na model "europejski", którego od lat z powodzeniem używa jego sąsiad z Zachodu. Ważne, by nadążył za nim przedsiębiorca. Inaczej ktoś może zmoknąć.
Przez umowę leasingu - w rozumieniu kodeksu cywilnego - finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie oznaczoną rzecz i oddać ją korzystającemu do używania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, w zamian za co korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu wynagrodzenie w uzgodnionych ratach, przy czym wynagrodzenie to musi być równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 709 1 k.c.). Jest to tzw. leasing finansowy (lub finansowany). Poświęcone są mu art. 709 1 - 709 18 k.c. Obrót gospodarczy zna także inne odmiany "leasingu" (np. bieżący - operacyjny), które jednak nie są zasadniczo kwalifikowane jako leasing w rozumieniu k. c.
Finansujący i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta