Co dalej ze źle stanowionym prawem
Co dalej ze źle stanowionym prawem
Władysław Czapliński, ur. w 1954 r., jest profesorem zwyczajnym, dr hab. nauk prawnych, dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych PAN, członkiem Rady Legislacyjnej, wybitnym specjalistą w zakresie prawa międzynarodowego publicznego i europejskiego.
Rozsypuje się system prawa, nowo uchwalane przepisy albo zawierają błędy, albo są wewnętrznie sprzeczne, w ogóle więc trudno doszukać się w nich sensu. Czym w takiej sytuacji zajmują się naukowcy, specjaliści w poszczególnych dziedzinach prawa?
WŁADYSŁAW CZAPLIŃSKI: Przede wszystkim nauka prawa sugeruje zmiany w systemie prawnym idące w zupełnie innym kierunku niż uchwalane i wprowadzane. Nie jest jednak wysłuchiwana. Znam wiele przykładów, w których rozwiązania przyjmowane przez parlament były dokładnie odwrotne niż te, które sugerowali naukowcy. Większość z nas ma więc wrażenie, że te głosy nie mają najmniejszego znaczenia w procesie legislacyjnym.
Czy obecna kondycja prawa przekłada się na badania naukowe? Jednym z naszych zadań jest badanie prawa pozytywnego i skutków, jakie ono wywiera. Jeżeli prawo jest złe, to nie może zadowalać praktyka sądowa, administracyjna. Zła jakość będzie też o sobie dawała znać w przyszłości. To nie jest tak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta