Magiczna relacja
Magiczna relacja
Relacja długu publicznego do produktu krajowego brutto stała się swego rodzaju zaklęciem, wyznacznikiem programów gospodarczych i strategii, przedmiotem niezliczonych artykułów i polemik między ekonomistami i politykami. Co jest w niej magicznego i czy rzeczywiście powinna ona decydować o gospodarce Polski następnych lat? Czy o spłatę długu i koszty tej polityki winny troszczyć się tylko następne rządy?
Dług skarbu państwa to najprościej mówiąc skumulowany deficyty budżetowe z lat poprzednich. Ten dług zaczął u nas narastać w latach 70.; od tego czasu Polskę zalicza się do krajów o permanentnie deficytowym sektorze publicznym. Deficyt zaczęto nas traktować jako stały element polityki budżetowej, jako coś naturalnego - i od kilkudziesięciu lat żyjemy na kredyt, wykorzystując kapitał rynku finansowego.
Tego rodzaju podejście nie jest we współczesnym świecie wyjątkiem. Znakomita większość krajów europejskich jest ogromnie zadłużona, a relacja długu do PKB przekracza tam limit dopuszczony w traktacie z Maastricht. Wiele krajów przechodzących transformację czy też zaliczanych do tzw. emerging markets jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta