Dobra Firma Vademecum: Cudzoziemiec w polskiej firmie
Obywatele państw Unii Europejskiej oraz państw pozostałych są inaczej traktowani w zakresie świadczenia przez nich pracy w Polsce. Okazuje się również, że inne procedury będą dotyczyły zatrudnienia korespondenta zagranicznego, inne nauczyciela akademickiego, a inne np. dyrektora generalnego przedstawicielstwa firmy w Polsce.
Nasze członkostwo w Unii Europejskiej prawdopodobnie spowoduje większy niż dotychczas napływ kapitału zagranicznego. Zwiększy się popyt na pracę specjalistów. Tymczasem obowiązujące przepisy, dotyczące zatrudnienia cudzoziemców, są bardzo skomplikowane.
Odmienne procedury i wymagania, dotyczące świadczenia pracy na terenie Polski, obowiązują dla obywateli Unii Europejskiej oraz dla obywateli państw pozostałych. Dla cudzoziemców z UE za kryterium, określające zakres swobody w świadczeniu pracy na terenie naszego kraju, przyjęto obywatelstwo, czyli przynależność do określonego państwa. Dla obywateli pozostałych państw zastosowano kryterium rodzajowe. Różna jest bowiem polityka zatrudnienia w stosunku do różnych zawodów. W stosunku do niektórych prawo w ogóle nie wymaga uzyskiwania zezwolenia. W stosunku do innych stosuje się procedury uproszczone, polegające na pominięciu pewnych wymagań w trakcie postępowania o uzyskanie pozwolenia.
Podstawowym aktem prawnym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta