Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewicowa sprawiedliwość

25 września 2004 | Prawo | MM
źródło: Nieznane

Fundusz Kościelny Ustawa likwidująca tę instytucję nie tylko jest wątpliwym sposobem na sukces wyborczy, lecz także może stworzyć odpowiedzialność odszkodowawczą państwa

Lewicowa sprawiedliwość

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

Dzięki krajowym i międzynarodowym regulacjom państwo i Kościół katolicki połączył węzeł prawny, którego nie można rozwiązać arbitralną decyzją jednej ze stron.

Na zjeździe partyjnym 19 września 2004 r. politycy SLD omawiali szeroki program uregulowania stosunków państwo - Kościół. Pod pozorem doprowadzania do "światopoglądowej neutralności państwa" rozpoczęli walkę o byt w przyszłym parlamencie, szukając wsparcia wyborców ze skrajnych środowisk, w tym kręgów antykościelnych. Jedną z przyjętych koncepcji jest projekt ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego.

Trochę historii

Dekret PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej z 6 września 1944 r. stwierdza w art. 2 (określającym, jakie nieruchomości ziemskie zostaną przejęte na cele reformy rolnej): "O położeniu prawnym nieruchomości ziemskich należących do Kościoła katolickiego lub gmin wyznaniowych innych wyznań, orzeknie Sejm ustawodawczy".

Sejm 23 marca 1950 r. uchwalił ustawę o przejęciu przez państwo dóbr "martwej ręki", poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3340

Spis treści
Zamów abonament