Grzech zaniechania i nadgorliwości
Grzech zaniechania i nadgorliwości
ZBIGNIEW BANASZCZYK
Zbyt pochopne przyjmowanie przez sądy powszechne, że istniał obowiązek wydania aktu normatywnego, oraz przypisywanie mu hipotetycznej treści prowadziłoby do naruszenia podziału władzy.
W poprzednim tekście była mowa o: zakresie odpowiedzialności odszkodowawczej; decydujących o niej czterech odrębnych rozwiązaniach prawnych (wyznaczonych datami: wejścia w życie konstytucji , wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacji kodeksu cywilnego ); legislacyjnym bezprawiu; projektowanej kasacji w obronie prawa; przewlekłości postępowania sądowego lub administracyjnego. Dzisiejszy tekst, poświęcony zaniechaniu normatywnemu, jest kontynuacją. Oba traktować należy jako nierozerwalną całość. Wyjaśnienia skrótów były podane przy pierwszej publikacji.
Brak prejudykatu
Kwestie związane z zaniechaniem legislacyjnym zbliżone są do problematyki szkody wyrządzonej wydaniem aktu normatywnego niezgodnie z prawem. Podstawowa różnica to niemożność uzyskania prejudykatu. Ze względu na brak stosownych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta