Sztuka pod specjalnym nadzorem
Pasję pisania dzienników odziedziczył po matce. Lwowianka Zofia z Małachowskich Ptaśnikowa pochodziła z ziemiańskiej rodziny herbu Nałęcz. Dzienniki pisała od 1905 roku do chwili śmierci w 1941 na zsyłce w Kazachstanie. Cudem uratował się tylko rękopis z Kazachstanu. Dzienniki Mieczysława Ptaśnika to około stu odręcznie zapisanych zeszytów. Relacja z 1 września 1939 roku zaczyna się słowami: "W imię Boże" - dwunastoletni wówczas chłopak zapisuje zaszyfrowane zdania podawane przez rozgłośnię Polskiego Radia we Lwowie.
Strona radziecka nie życzy sobieZ bogactwa rękopisów wybrałem nieznane fakty odnoszące się do wystawy polskiej sztuki? jaka odbyła się w 1984 roku w moskiewskim Maneżu w ramach Dni Kultury Polskiej w ZSRR. Fragmenty te oddają atmosferę roku 40-lecia PRL? klimat po stanie wojennym. Przede wszystkim zaś odsłaniają ukryte mechanizmy w naszych relacjach z ZSRR.
Pod datą 17 stycznia 1984 Ptaśnik notuje m.in. "Narada w MKiS. Niewiakin (radca kulturalny Ambasady ZSRR w Polsce) wyraża ubolewanie? że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta