Naznaczony przez Wielką Wojnę
Zbiór opowiadań osnutych wokół walki Polaków o niepodległość w latach 1914 - 1920 jest niezwykłym połączeniem żołnierskich przygód, obrazów grozy i okrucieństwa wojny, martyrologii, patriotycznego patosu i dydaktyzmu, wreszcie przesłania dotyczącego odrodzonej Polski. Formę niektórych opowiadań rozsadza wręcz publicystyka. Najbardziej znane były jednak "Dzieje Baśki Murmańskiej" - białej niedźwiedzicy oswojonej na północy Rosji przez polskich żołnierzy (drugim sławnym zwierzęciem w polskiej armii był miś Wojtek z II Korpusu).
W PRL "Konia na wzgórzu" nie wznawiano. Był do szczętu niecenzuralny: antybolszewicki, patriotyczny i mesjanistyczny. Wydano go dopiero, i to kilka razy, w drugim obiegu, a także podczas "Karnawału "Solidarności"". Był jedną z lektur czytanych dla pokrzepienia serc. Pisał Małaczewski: "Jeśli chcemy zwyciężyć wszystko zło, musimy wpierw przeróść je duchem Miłości o całe niebotyczne Tatry". Przeciw "duszy okropnej" trzeba wystawić "Boże człowieczeństwo". Podobnie - o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta