Pokój między rozróżnionymi w wierze
Czy Europa kończy się na Bugu, czy na Uralu? W tak postawionym pytaniu nie chodzi o Europę geograficzną, ale o pojęcie z dziedziny kultury, które wyznacza dla naszego kontynentu jedność wyższego rzędu. W dyskusji nad tym, co wspólne w jednoczącej się Europie, pojawił się ostatnio ważny głos, który przypomniał nie tylko religijne korzenie kultury europejskiej, ale i miejsce Polski w budowaniu dziedzictwa cywilizacyjnego Zachodu. Jego autorem jest profesor Jerzy Kłoczowski, wybitny historyk, zasłużony dla badań dziejów Kościoła w Polsce, który wydał książkę "Europa. Chrześcijańskie korzenie".
Dwa światyAutor książki to twórca założonego w Lublinie w 1991 roku Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, dokumentującego dorobek kulturowy naszej części kontynentu. Jako wybitny mediewista, który naukowe zainteresowania poświęcił w większości zachodniemu monastycyzmowi, profesor Kłoczowski większą część rozważań skupia na czasach średniowiecznych (140 z 200 stron książki!). Przesuwa moment formowania się Europy z czasów cesarstwa Karola Wielkiego na dobę jego następców, władców rodzących się państw narodowych, które w wiekach X - XII utworzą na zachodzie silne centrum cywilizacyjne. Uznaje tereny nad Renem i północne Włochy za kolebkę i jądro rodzącej się kultury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta