Mało kandydatów do demokracji
ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI: Myślę, że najlepszą odpowiedzią jest podtytuł książki. Moim zdaniem zasadniczą kwestią jest obecnie to, jaką rolę odgrywać będą Stany Zjednoczone jako supermocarstwo. Czy będzie to proces narzucania innym swej woli, czy raczej polityka oparta na wciąganiu innych w szerszą współpracę, której USA będą inicjatorem.
O walce z terroryzmem mówi się wiele w kontekście zamachów z 11 września 2001 r. Ale przecież terroryści wypowiedzieli wojnę Ameryce znacznie wcześniej - pierwszego ataku na wieże WTC dokonali już w 1993 r. Co dało powód tej nienawiści do Ameryki?Nie można kwestii terroryzmu uogólniać, jak to się teraz często robi, szczególnie zaś celuje w tym obecna administracja. Slogany o globalnej wojnie z terroryzmem nie przynoszą odpowiedzi na proste i zasadnicze pytania: kim są terroryści, skąd pochodzą i dlaczego posługują się terrorem. Jeśli zaczniemy na te pytania przynajmniej częściowo odpowiadać, musimy stwierdzić, że terrorystami są w większości ludzie pochodzący z Bliskiego Wschodu. Ich terroryzm jest w pewnym stopniu wynikiem sytuacji historycznej i geopolitycznej, w jakiej tamten region się znajduje. Ta zaś w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta