Pytania do Hayeka
Dla nielicznych polskich liberałów działających na obrzeżach głównych nurtów opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych August Friedrich von Hayek, austriacko-amerykański ekonomista i filozof, laureat pierwszego ekonomicznego Nobla w 1974 r., był postacią, mówiąc dzisiejszym językiem, kultową. W Krakowie czerpał z niego obficie Mirosław Dzielski i jego krąg chrześcijańskich liberałów, w Gdańsku Lewandowski z Szomburgiem, w Warszawie - zawsze ekstrawagancki, lecz wówczas niekiedy interesujący - Janusz Korwin-Mikke. Słyszało się, że Hayek bywał studiowany również na seminariach zbliżonych do ówczesnej władzy ekonomicznych reformatorów, a więc zgłębiali jego pisma Balcerowicz, Belka, Beksiak i inni późniejsi współautorzy i animatorzy polskiej transformacji gospodarczej.
Choć główne dzieła Hayeka z zakresu filozofii politycznej ukazały się w Polsce - w drugim obiegu (np. monumentalna "Konstytucja wolności") lub w pierwszym ("Indywidualizm i porządek społeczny"), a niekiedy w obu ("Droga do zniewolenia") - to dziś rzadko wraca się do tego autora, co sprawia wrażenie, że nie jest już nam potrzebny. Czy wskutek upadku socjalizmu i przywrócenia systemu rynkowego w Polsce jego analizy straciły na aktualności? A może kłopoty z odzyskaną wolnością na tyle nas zaprzątają, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta