W SĄDZIE PRACY
Jestem właścicielką biura rachunkowego. W ramach stałej umowy zlecenia prowadzę obsługę kadrową i płacową pracodawcy X (także o statusie osoby fizycznej), który pozostaje w sporze z byłym pracownikiem o wysokość odprawy emerytalnej. Czy mogę zostać pełnomocnikiem procesowym tego pracodawcy jako osoba dobrze znająca tę sprawę? Czy jednakowe zasady obowiązują przed sądem rejonowym i okręgowym w razie apelacji?
Od 5 lutego 2005 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (DzU z 2004 r. nr 172, poz. 1804), która sporo zmieniła w tym zakresie. Od tej daty pełnomocnikiem pracodawcy mogą być m.in. adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy w sprawach własności przemysłowej, jego pracownik, osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz pozostająca z nią w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Panią można zakwalifikować do tej ostatniej kategorii. Z pytania wynika, że sprawami kadrowymi i płacowymi pracodawcy X zajmuje się pani na stałe na podstawie zawartej z nim umowy zlecenia, a spór niewątpliwie tej kwestii dotyczy. Dotychczasowe przepisy (obowiązujące do 4 lutego br. włącznie) wykluczały panią z kręgu osób mogących być pełnomocnikami zleceniodawcy. Przed sądami pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta