VAT: Wykładowcy, architekci i studenci jako zleceniobiorcy
Osoba fizyczna jest zatrudniona na umowę o pracę. Zawarła też umowę zlecenia z inną firmą. Jednocześnie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Czy od zlecenia musi płacić VAT?
Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT wyłączone z opodatkowania są jedynie umowy zlecenia wykonywane przez osobę niebędącą zarejestrowanym podatnikiem VAT. Sposobem na wybrnięcie z takiej sytuacji jest wyrejestrowanie się w urzędzie skarbowym, szczególnie że żadne czynności nie są wykonywane. Oczywiście nie jest to równoznaczne z obowiązkiem zlikwidowania działalności, którą można nadal prowadzić, nie będąc jednakże podatnikiem VAT. Wtedy umowa zlecenia nie będzie obciążona tym podatkiem.
Stowarzyszenie zatrudnia na umowę o dzieło pracowników wyższych uczelni, którzy prowadzą wykłady, sprzedając swoje prawa autorskie. Czy należy takie umowy obciążać VAT?Jeśli wykłady prowadzone są na podstawie umowy o prawa autorskie, które co do zasady od 1 maja podlegają VAT, to po przekroczeniu 10 tys. euro należy odprowadzać od nich podatek - w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta