Łatwiej sądom, gorzej pełnomocnikom
Ogólna zasada jest taka: braki formalne pism procesowych można poprawić lub usunąć na wezwanie przewodniczącego (art. 130; ten i wszystkie dalsze przepisy oznaczają k.p.c.).
Od 5 lutego w k.p.c. pojawiła się instytucja braków formalnych nieusuwalnych. Nie dotyczy ona wszystkich pism procesowych, lecz tylko środków zaskarżenia wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników: adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych (dalej dla uproszczenia: adwokat).
Nowy art. 370 1 stanowi bowiem, że apelację sporządzoną przez adwokata, która nie spełnia wymagań określonych w art. 368 § 1 pkt 1 - 3 i 5, sąd pierwszej instancji odrzuca bez wzywania do ich usunięcia. Nieusuwalnymi brakami w rozumieniu tego przepisu są: - nieoznaczenie wyroku, od którego wnoszona jest apelacja, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości, czy w części, - brak zwięzłego przedstawienia zarzutów apelacji wraz z ich uzasadnieniem, - brak wniosku o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia.
Jeżeli apelacja nie spełnia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta