Ubezpieczenia społeczne w wyrokach Sądu Najwyższego
ZUS może zakwestionować prawdziwość umowy o pracę, może uznać ją za pozorną - stwierdził Sąd Najwyższy 23 lutego 2005 r. (III UK 200/04).
Kwestia ta pojawiła się w sprawie 21-letniej kobiety, której ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku macierzyńskiego, uznawszy po kontroli, że jej zatrudnienie było fikcyjne. Zatrudniła się w firmie wuja 1 grudnia, a już 12 grudnia poszła na zwolnienie lekarskie do 25 kwietnia, kiedy urodziła. Następnie do sierpnia pobierała zasiłek macierzyński, kiedy ZUS wstrzymał wypłatę, uznawszy, że zatrudnienie było fikcyjne. Sądy niższych instancji nie miały wątpliwości, że umowa była pozorna. Ustaliły, że kobieta, która miała się zajmować wystawianiem faktur, wydawaniem towarów z magazynu, gdy ją zapytano o konkrety, np. o ceny wysyłanych towarów, nic o nich nie wiedziała.
Przed SN pełnomocnik kobiety podniósł jednak zagadnienie: czy przepisy emerytalne pozwalają w ogóle ZUS na ustalanie pozorności umowy o pracę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta