Problemy z odliczeniem VAT
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego przy użytkowaniu wieczystym?
To zależy od tego, czy oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług, tak jak tego chce Ministerstwo Finansów, czy też dostawą towarów, jak wskazują doradcy podatkowi. Uznanie użytkowania wieczystego za dostawę towarów oznacza, że umowy zawarte przed 1 maja 2004 r. nie podlegają obecnie opodatkowaniu VAT. Natomiast jeśli potraktujemy je jako świadczenie usług, to czynność ta od maja 2004 r. jest objęta VAT.
Doradcy podatkowi słusznie wskazują, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oznacza de facto przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel i z tej perspektywy powinno być traktowane jako dostawa towarów. Natomiast polskie przepisy o VAT wyraźnie rozróżniają grunt (jako towar) i prawo wieczystego użytkowania, nie definiując charakteru tego ostatniego. VI dyrektywa wyraźnie wskazuje, że państwa członkowskie mogą uznać za dostawę towarów również pewne prawa do nieruchomości. W polskich przepisach nie skorzystano wprost z tej możliwości w odniesieniu do użytkowania wieczystego. Powszechnie jest to uznawane za błąd.
Kierując się stanowiskiem Ministerstwa Finansów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta