Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chude narody

17 czerwca 1995 | Publicystyka, Opinie | BW

We wszystkich krajach Europy Wschodniej spadło spożycie kalorii, białka i tłuszczów

Chude narody

Społeczeństwa Europy Wschodniej od lat żywią się źle: nieodpowiednio układają swoją dietę, często jedzą zbyt tłusto, zbyt mało zaś zawierają ich posiłki mikroskładników odżywczych. W ciągu ostatnich pięciu lat we wszystkich krajach regionu spożycie kalorii, białka i tłuszczów spadło. Spadły bowiem i dochody ludzi, i produkcja. Z jednej strony mniejsze spożycie obniża odporność na choroby wśród wcześniejszych i nowych biednych. Z drugiej -- część komentatorów twierdzi, że owo obniżenie konsumpcji może mieć korzystny wpływ na zdrowie społeczeństw tej części Europy.

Obiad za oszczędności

Ze spisów powszechnych i badań budżetów rodzinnych wynika, że między 1989 a 1992 rokiem realny przeciętny dochód w Europie Wschodniej na osobę zmniejszył się o 18--39 procent, a tak duże spadki bardzo rzadko zdarzały się w gospodarkach rynkowych. Z wyjątkiem Polski, Albanii i (może) Rumunii trend spadkowy utrzymał się w roku 1993. Wpływ tego obniżenia na spożycie żywności i kaloryczność pożywienia -- aczkolwiek zauważalny -- był w sumie mniejszy od spodziewanego.

Po pierwsze dlatego, że wydatki na osobę zmniejszały się wolniej niż dochody. Dla utrzymania dotychczasowego poziomu konsumpcji wykorzystywano bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 507

Spis treści
Zamów abonament