Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomniki sprzed 46 wieków

17 czerwca 1995 | Nauka i Technika | KF

Pomniki sprzed 46 wieków

Piramidy miały zapewnić władcom Egiptu nieśmiertelność lub co najmniej zachowanie długotrwałej młodości w przyszłym życiu, niewykluczone -- ziemskim. Nawet największy wysiłek włożony we wzniesienie tak wielkiej budowli stawał się, w takim rozumieniu, uzasadniony.

Piramida była atrybutem życia, a nie śmierci.

Inni naukowcy twierdzą, iż królewskie grobowce były symbolem władzy. W ten sposób oddawano faraonom cześć boską. Ich potęga bowiem od początku dziejów Egiptu była przeogromna.

Wznoszono je w okresie Starego Państwa, za czasów IV dynastii w III tysiącleciu p. n. e. Wiadomo jednak na pewno, że stawianie sobie grobowca było jednym z najważniejszych zadań panującego i że budowę rozpoczynano w momencie jego wstąpienia na tron.

Zdarzało się, że czas panowania okazywał się za krótki na wzniesienie piramidy (jak np. w przypadku następcy Cheopsa) . Prace budowlane prowadzono bowiem w okresie wylewów Nilu, od końca czerwca do października,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 507

Spis treści
Zamów abonament