Pomniki sprzed 46 wieków
Pomniki sprzed 46 wieków
Piramidy miały zapewnić władcom Egiptu nieśmiertelność lub co najmniej zachowanie długotrwałej młodości w przyszłym życiu, niewykluczone -- ziemskim. Nawet największy wysiłek włożony we wzniesienie tak wielkiej budowli stawał się, w takim rozumieniu, uzasadniony.
Piramida była atrybutem życia, a nie śmierci.
Inni naukowcy twierdzą, iż królewskie grobowce były symbolem władzy. W ten sposób oddawano faraonom cześć boską. Ich potęga bowiem od początku dziejów Egiptu była przeogromna.
Wznoszono je w okresie Starego Państwa, za czasów IV dynastii w III tysiącleciu p. n. e. Wiadomo jednak na pewno, że stawianie sobie grobowca było jednym z najważniejszych zadań panującego i że budowę rozpoczynano w momencie jego wstąpienia na tron.
Zdarzało się, że czas panowania okazywał się za krótki na wzniesienie piramidy (jak np. w przypadku następcy Cheopsa) . Prace budowlane prowadzono bowiem w okresie wylewów Nilu, od końca czerwca do października,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta