Wielkość i upadek polskiej elity
Zwierciadło elit
Wielkość i upadek polskiej elity
Zdzisław Najder
Dotychczasowe wypowiedzi na temat elit, zamieszczane w "Plusie-Minusie", nie układają się w ciąg dyskusyjny. Z dwu powodów: po pierwsze, autorzy nie odnoszą się do siebie wzajemnie i piszą każdy osobno; po drugie posługują się różnymi i często rozbieżnymi pojęciami "elity". Zacznę więc od próby uporządkowania pola.
Elity, czyli grona ludzi jakoś wyniesionych ponad zbiorowość, mogą się wyróżniać przez swoją pozycję ekonomiczną (elity finansowe) , albo rolę instytucjonalną (elity władzy) ; da się to sprowadzić do wspólnego mianownika dużego zakresu decyzji, które członkowie tych elit mogą podejmować, jako np. właściciele przedsiębiorstw, dyrektorzy banków, ministrowie czy wojewodowie. Czymś innym są elity, które Jan Józef Szczepański określił jako "kulturalne", a więc najogólniej mówiąc ludzie, wpływający na zachowanie się innych nie na drodze wydawanych decyzji i poleceń, ale przez przykład lub perswazję. Ponieważ ów przykład czy perswazja nie muszą dotyczyć wyłącznie spraw kultury, możemy te elity nazwać, zgodnie z tradycją, "elitami przywódczymi". Natomiast elity pierwszego rodzaju nazwałbym "elitami instytucjonalnymi". (Skład osobowy obu rodzajów elit może się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta