Polski Nieznany Żołnierz
Było to już drugie najwyższe honorowe wyróżnienie, jakie w odrodzonej Polsce zyskał Lwów, mający w swym herbie dewizę "Semper Fidelis" - zawsze wierny. Pierwszym był nadany "za zasługi dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski" krzyż Virtuti Militari, najstarszy i najzaszczytniejszy polski order wojenny. Lwów był w czasach II Rzeczypospolitej jedynym miastem, któremu został on przyznany. Po nim tego zaszczytu dostąpiła dopiero Warszawa za obronę we wrześniu 1939 roku.
MIASTO-BOHATEROdznaczając herb Lwowa orderem Virtuti Militari 22 listopada 1920 roku marszałek Józef Piłsudski mówił: "Bój o oblężone miasto to nie zwykły bój. Miasto wywiera wpływ na żołnierza niesłychanie silny. Żołnierz staje się obywatelem, miasto staje się żołnierzem. Tych kilkadziesiąt dni walk uczyniły ze Lwowa dzielnego żołnierza. Jako naczelny wódz, który ma odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta