Fiskus płaci za błędy urzędników
Jednak aby skutecznie dochodzić odszkodowania, trzeba wiedzieć, jaka jest procedura ubiegania się o nie, w jakim zakresie ono przysługuje, do którego organu lub sądu powinno być skierowane roszczenie i jakimi metodami należy posłużyć się do jak najdokładniejszego obliczenia poniesionej szkody.
Wbrew pozorom udzielenie odpowiedzi na wszystkie te pytania nie jest proste. Głównie dlatego, że przepisy dotyczące procedury odszkodowawczej w sprawach podatkowych rozrzucone są w kilku co najmniej ustawach.
Punktem wyjścia dla podejmowania przez podatnika jakichkolwiek działań zmierzających do uzyskania odszkodowania jest art. 77 ust. 1 konstytucji. Mówi on, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie władzy publicznej. Na tej podstawie poszkodowany przez fiskusa podatnik może oprzeć swoje roszczenie o odszkodowanie.
Trzeba jednak jeszcze określić tryb, a co za tym idzie również termin, w jakim podatnik może tego roszczenia dochodzić, a także ustalić, czy istnieją okoliczności ograniczające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta