Jeśli ulepszyłeś, to masz inwestycję
Zdarzają się jednak wyjątki. Brak definicji inwestycji w obcym środku trwałym powoduje, że pojęcie to może być różnie rozumiane.
W październiku wynajęliśmy lokal na sklep. Wcześniej także znajdował się tam sklep spożywczy. Wykonujemy jednak generalny remont pomieszczeń (malowanie, wymiana glazury, sanitariatów). Czy wydatki te musimy amortyzować, czy możemy je wliczyć bezpośrednio w koszty firmy?- pyta czytelniczka DF.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wynika, że środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są także inwestycje w obcym środku trwałym. Wydatków na wytworzenie takiej inwestycji, jeśli przekraczają 3500 zł, nie można więc bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, tylko trzeba je amortyzować. Gdy chodzi o najczęściej spotykaną inwestycję w obcych budynkach lub lokalach, to okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Przyjęta przez podatnika stawka amortyzacyjna nie może więc być niższa niż 10 proc.
Ponosząc wydatki na wynajęty lokal czy budynek, trzeba więc wiedzieć, które traktować jako inwestycję, a które ujmować bezpośrednio w kosztach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta