Lekarstwo na zranioną dumę
Do prac Normana Daviesa z "Powstaniem '44" na czele, do "Sprawy honoru" Lynne Olson i Stanleya Clouda, książki o bohaterskich polskich lotnikach Dywizjonu 303, dołącza teraz "Gorzka chwała", historia II Rzeczypospolitej, która wyszła spod pióra Amerykanina, Richarda M. Watta, a na polską edycję czekać musiała ćwierć wieku. Ale się doczekała i to najważniejsze.
Z pasją, emocjonalnie opowiada autor (gościmy go w tym tygodniu w Warszawie) o państwie, które powstało z popiołu, odrodziło się i znowu zostało zniszczone, zdawać się mogło, że już na wieki. Watt relacjonuje wysiłki polskiej dyplomacji usiłującej zachować równowagę w stosunkach z agresywnymi sąsiadami; barwnie przedstawia najbardziej dramatyczne fragmenty historii II RP, na czele ze zwycięstwem nad bolszewikami u wrót Warszawy i, niestety, klęską września 1939 roku; nie pomija trudnych losów Żydów polskich; zagłębia się w problemy Śląska oraz Warmii i Mazur. Ale przede wszystkim ukazuje w działaniu ludzi, postaci z pierwszych stron ówczesnych gazet, a więc Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego.
Bagaże PaderewskichAutor "Gorzkiej chwały" pokazuje swoich bohaterów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta