Od odzyskania niepodległości do konstytucji marcowej
W gorących listopadowych dniach 1918 roku chyba najważniejszy był wybór Sejmu Ustawodawczego. Miał do wykonania tylko jedno zadanie: uchwalić konstytucję odrodzonego państwa.
Józef Piłsudski, tymczasowy naczelnik państwa, wtedy zwanego Republiką Polską, w dekrecie z 14 listopada silnie akcentował, iż twórcą praw narodu może być tylko Sejm, który winien być zwołany w możliwie krótkim, kilkumiesięcznym terminie. Wkrótce wydał dwa dekrety wyborcze, określające m.in. pięcioprzymiotnikowe prawo wyborcze, w tym głosowanie powszechne (bez różnicy płci).
Tak więc Polki zyskały prawa wyborcze w 1918 r., podczas gdy Amerykanki w 1920 r., Angielki - w 1928, Francuzki - w 1946, a Szwajcarki dopiero w 1974 r.
Pierwsze wybory i pierwsze swaryPremier Ignacy Paderewski zaraz po pierwszym posiedzeniu gabinetu powołał komisję nazwaną Ankieta dla oceny projektów Konstytucji RP, pod przewodnictwem prof. Michała Bobrzyńskiego.
W wolnej części kraju 6 lutego 1919 r. odbyły się wybory do pierwszego Sejmu niepodległej Polski. Trzy dni później władza z rąk naczelnika państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta