Mickiewicz taki jak my
Być może opisując kolejne powojenne inscenizacje "Dziadów" dałoby się opowiedzieć etapowo historię Polski Ludowej. Wiersze "Do Matki Polki" czy "Do przyjaciół Moskali" w czasach naszej reglamentowanej półwolności brzmiały jakby napisane dopiero co, jeszcze tej samej nocy. Również życie Mickiewicza mogliśmy lepiej zrozumieć, odwołując się do danego nam zbiorowego doświadczenia.
Dla przykładu: Mickiewicz (i my dość podobnie) rozumiał, na czym polega magia słowa paszport. Antoni Edward Odyniec, oddany towarzysz europejskich podróży Mickiewicza, pisał wręcz, że "paszport i weksel w kieszeni to jakby dwa skrzydła u ramion". Pozostańmy przy paszporcie: mojemu i sąsiednim pokoleniom znajome były całe strategie wizowo-paszportowe oraz połączone z nimi rozterki emigracyjne, psychologicznie zbliżone do tych, którymi dręczył się w swoim czasie również Mickiewicz. Kompleksy wyższości moralnej, pretensje i roszczenia wobec Zachodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta