Z łopatą na piramidy
17 marca 2006 | Dodatek Rzeczpospolitej | KK
ROZMOWA Z łopatą na piramidy Profesor Karol Myśliwiec, Instytut Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, laureat polskiego Nobla 2005, nagrody przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej; wyróżnienie otrzymał za odkrycie u podnóża najstarszej na świecie schodkowej piramidy Dżesera, grobowca z okresu Starego Państwa, sprzed 4300 lat W Sakkarze, w miejscu, gdzie kopią Polacy, nikt nie chciał prowadzić badań; dopiero prof. Myśliwiec odgadł, że znajdzie tam zabytki z całych dziejów starożytnego Egiptu, liczących 3000 lat (c) MACIEJ JAWORNICKI Ponad najstarszymi warstwami nekropolii w Sakkarze Polacy odkopali setki grobów i sarkofagów z okresu ptolemejskiego, sprzed 2300 lat (c) MACIEJ JAWORNICKI (c) KAROL MYŚLIWIEC Ślepe wrota wykute w piaskowcu odkryte przez naszych archeologów (c) MACIEJ JAWORNICKI (c) MARCIN ŁOBACZEWSKI Rz: Świat fascynuje się starożytnym Egiptem już od XVIII wieku, najpierw podróżnicy, odkrywcy, bogaci koneserzy sztuki eksplorowali zabytki znad Nilu, potem dołączyli do nich profesjonalni archeolodzy; czy po ponad dwustu latach badań zostało tam coś jeszcze do odkrycia? Czy jest jeszcze coś, czego uczeni nie wiedzieliby o kulturze faraonów?
Karol Myśliwiec: O kulturze faraonów rzeczywiście wiemy dużo, natomiast o kulturze ich podwładnych - bardzo niewiele. Podziwiając cywilizacyjne i techniczne osiągnięcia Egiptu, pismo, rzeźbę, matematykę,...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta