Zatrudniony w całym kraju, ale z pieniędzmi za podróż służbową
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 1 kodeksu pracy miejsce pracy (patrz artykuł Marty Gadomskiej " Zatrudniony w całym kraju" w "Rz" z 10 marca) musi zostać prawidłowo oznaczone w umowie o pracę. To pojęcie nie zostało jednak w kodeksie zdefiniowane, w związku z tym nie jest terminem jednoznacznym o treści ustalonej z góry przez prawodawcę. Używa się go przy tym często zamiennie z takimi terminami, jak stałe miejsce pracy, miejsce świadczenia pracy bądź miejsce wykonywania czynności pracowniczych.
Nie tylko w siedzibieW opinii Sądu Najwyższego (wyrok z 29 września 1978 r., I PR 74/78, niepublikowany) nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, że z rozpoczęciem pracy w będącym samodzielną jednostką przedsiębiorstwie łączy się dorozumiane zastrzeżenie, że praca będzie wykonywana tylko w tym konkretnie określonym przedsiębiorstwie. Określenie miejsca pracy jako siedziby przedsiębiorstwa nie musi więc oznaczać wykonywania pracy wyłącznie w jego obrębie, jeżeli w umowie wyraźnie tego nie zastrzeżono. Nie sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta