Biznes w ogrodzie
Byliny, krzewy iglaste i liściaste, nawet dziesięciometrowe drzewa. Mają klientów w piętnastu krajach, od Włoch po Kazachstan.
Historia jednej z najciekawszych polskich szkółek roślin ozdobnych sięga 1936 roku. Wówczas w Kroczewie pod Płońskiem Leopold Grąbczewski rozpoczął uprawę krzewów róż. Jesienią 1939 roku hodował już 200 tys. sprzedawanych w całym kraju roślin. Wojna i okupacja przyniosły przymusową przerwę.
W latach 40. Leopold ożenił się z Jadwigą Kryt, córką przemysłowca. Jeszcze przed wojną ukończyła Wydział Ogrodniczy warszawskiej SGGW.
W Dąbrówce pod Warszawą, gdzie Jadwiga miała grunty po rodzicach, zaczęli wspólnie pracować nad nowymi odmianami róż - w nowych kolorach, dłużej kwitnących, bardziej pachnących. To się udało: ich krzewy trafiły na międzynarodowe konkursy w Szwajcarii, we Włoszech, w Belgii, Francji, Hiszpanii i Irlandii. Zdobyły kilkanaście nagród. Pierwszą zdobywczynią była czerwono-żółta Warszawa, potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta