Wyjechali za chlebem, płacą jak za zboże
To konsekwencja niekorzystnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie zawarła Polska z niektórymi państwami. Problem dotyczy wielu osób. W Wielkiej Brytanii np. tylko od maja 2004 r. do września 2005 r. było legalnie zatrudnionych ok. 200 tys. Polaków i liczba ta stale rośnie.
W Europie więcej ich pracowało tylko w Niemczech (ok. 680 tys. w analogicznym okresie), ale umowa z Niemcami nie przewiduje obowiązku dopłacania PIT w Polsce (jeśli nie uzyskuje się w kraju żadnych dochodów), więc nie jest przedmiotem protestów. Podobnie jest z umowami m.in. z: Irlandią, Czechami, Francją, Grecją, Portugalią, Turcją, Słowacją, Włochami.
Londyn protestujeSytuacja Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii grozi wybuchem. Na niedzielę 19 marca planowana jest kilkutysięczna demonstracja pod ambasadą w Londynie.
- Zdecydowana większość z nas wyjechała zarobić na kawałek chleba. Dziwi więc, że musimy drugi raz zapłacić podatek od tego, co w pocie czoła zarobiliśmy za granicą - mówi Artur Misztal, student pracujący w Anglii.
Polacy będą protestować przeciwko przestarzałej i w ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta