Europejskie pęknięcie
Zawalenie się systemu komunistycznego w latach 1989 - 1991 pozwalało wierzyć, że kontynent europejski rozpocznie marsz ku ponownemu zjednoczeniu, którego tysiącletnie fundamenty, historyczne i kulturalne, odnalazły cały swój sens. Tragedia przeżyta przez narody podporządkowane komunistycznej dyktaturze mogła wreszcie ukazać się w pełnym wymiarze i zająć miejsce we wspólnej odtąd historii. W rzeczywistości sprawy przybrały inny obrót.
Przed rokiem pod kłamliwym pretekstem i w następstwie niegodziwych wybiegów Parlament Europejski odmówił oddania hołdu polskim oficerom zamordowanym w marcu 1940 r. w Katyniu strzałami w tył głowy przez NKWD. Ta świadoma amnezja była czymś zdumiewającym, zważywszy na to, że od wielu lat komisja Rady Europy pracowała nad rezolucją potępiającą "zbrodnie reżimów komunistycznych i totalitarnych". Ponieważ historia nie znała nietotalitarnych reżimów komunistycznych (od tej reguły nie odstępowały różne ich odmiany) - wspomniana rezolucja, przedstawiona Radzie Europy 25 stycznia 2006 r., nabrała wymowy ogólnoświatowej. Co przy tym istotne, nie powstała z woli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta