Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie rozumiem wierszy ani życia

08 kwietnia 2006 | Rzecz o Książkach | JD

PÓŁKA Z POEZJĄ Nie rozumiem wierszy ani życia Latem 2003 roku, z okazji zbliżającej się piątej rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta, Krzysztof Karasek zaproponował redakcji "Plusa Minusa", zadedykowany autorowi "Pana Cogito", wiersz "Delfin". Dołączył do niego reprodukcję przedstawiającą delfiny z malowidła ściennego w pałacu w Knossos. Teraz reprodukcja zamieszczona została na okładce jego zbioru wierszy "Gondwana", ale w tomie tym utworu "Delfin" próżno szukać.

Znajdziemy tu za to wiersz zatytułowany "Z.H.", którego bohaterem jest ponad wszelką wątpliwość właśnie Zbigniew Herbert. Bohater tego przejmującego utworu to człowiek umierający, stojący nad grobem, zamknięty w celi śmierci, by posłużyć się metaforą Ryszarda Przybylskiego, analizującego jeden z późnych wierszy Tadeusza Różewicza. "Starość jest celą śmierci" - twierdzi Przybylski w książce "Baśń zimowa". "Umierał już od dawna. Najpierw odpadały/ dumne instrumenty ciała: nogi, płuca" - pisze Karasek, nawiązując aluzyjnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3810

Spis treści
Zamów abonament