Jeśli mężczyzna wycofa zgodę na ojcostwo
Przed operacją usunięcia jajników, której Angielka musiała się poddać ze względu na problemy nowotworowe, jej komórki jajowe zostały zapłodnione in vitro plemnikami narzeczonego. Ten jednak później wycofał zgodę na przechowywani zapłodnionych jaj lub ich wszczepienie i ciążę, wtedy już byłej, partnerki. Kobieta, która koniecznie chciała zostać matką, nie uzyskała wsparcia krajowych sądów.
Wobec tego złożyła skargę do Trybunału Praw Człowieka, bo według niej prawna możliwość wycofania przez dawcę spermy zgody na przechowywanie i wszczepienie wcześniej zapłodnionych jaj naruszyła konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a konkretnie: prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8), zakaz dyskryminacji (art. 14), prawo do życia embrionów (art. 2) ze względu na prawny obowiązek ich zniszczenia.
Co do ostatniego zarzutu to już w orzeczeniu z 8 lipca 2004 r. (skarga Vo przeciwko Francji) Trybunał stwierdził, że Europa nie porozumiała się w kwestii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta