Dialog i czyn
Wydaje się bowiem‚ że to‚ co w tej myśli jest nowe‚ zostało zrodzone w okopach I wojny światowej‚ a dopełniło się w obliczu grozy obozów zagłady - od Kołymy po Auschwitz. Nie znaczy to‚ że nowe myślenie jest jakąś doraźną próbą "odpowiedzi na" czy też intelektualnym "dawaniem odporu". Powstały dzieła o znaczeniu daleko wykraczającym poza doraźną odpowiedź myśli na bezmiar zła. Można nawet mówić o filozoficznej rewolucji.
Dobrze więc‚ że powstała książka Jana Andrzeja Kłoczowskiego‚ znanego dominikanina i profesora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - zbiór jasnych wykładów poświęconych filozofii dialogu - kierunkowi najbardziej nowatorskiemu‚ który jednak żyje raczej na marginesie dominujących trendów. "Filozofia dialogu nie jest rzeką‚ która płynie szczególnie wartko i rozlegle. Nie jest to filozoficzna Amazonka‚ sądzę jednak‚ że w miarę upływu czasu ten nurt myślenia będzie się poszerzał" - pisze autor. Jego książka "Filozofia dialogu" jest dobrym przewodnikiem po myślicielach‚ którzy uznali‚ że nie ma "ja" bez "ty".
On - Ja - TyKlasyczna filozofia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta