CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Pracownicy do celów służbowych używają łączy internetowych zainstalowanych w ich prywatnych mieszkaniach. Pracodawca zamierza wypłacać im ekwiwalent pieniężny za korzystanie z Internetu dla celów służbowych. Czy można uznać te wypłaty za zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof)?
Nie. Zgodnie z tym przepisem zwolnione z podatku od dochodów osobistych są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Usługa dostępu do Internetu nie jest narzędziem ani sprzętem czy materiałem. Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 13 updof jej więc nie dotyczy. Takie też stanowisko zajął Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w odpowiedzi na pytanie podatnika z 30 maja 2005 r. (1472/RPŁ/415-29/05KAR), zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Umowa o dzieło z własnym pracownikiemCzy przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego na podstawie umowy o dzieło (wykonanie projektu) zawartej z własnym pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę można uwzględnić 50-proc. koszty uzyskania przychodu? Pracownik nie prowadzi działalności gospodarczej.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta