Klauzule salwatoryjne, czyli ratunkowe
Klauzule umowne składają się na stan faktyczny i jako takie nie mogą modyfikować przepisów prawa bezwzględnie obowiązującego o nieważności umowy. Podczas negocjacji przedstawicieli polskiego rządu z UniCredito w sprawie fuzji Banku Pekao SA i Banku BPH, karierę zrobił zwrot "klauzula salwatoryjna" (salvare - ratować). Do umowy prywatyzacyjnej była bowiem wpisana taka właśnie klauzula, w myśl której nieważność poszczególnych postanowień nie wpływa na ważność pozostałych składników umowy.
Pojęcie to rzadko występuje w polskich podręcznikach i komentarzach prawniczych, nauka prawa cywilnego zwykle go pomija, trudno o nim przeczytać w publikacjach o kontraktach w obrocie gospodarczym, choć klauzule ratunkowe coraz częściej spotyka się w różnego rodzaju kontraktach wzorowanych na rozwiązaniach zapożyczonych z systemów obcych. Stosowane są w celu uratowania czynności prawnej, jaką jest umowa, w razie nieważności jej części.
Nieważność częściowa czy całkowitaJeśli nieważność dotyczy postanowień przedmiotowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta