Kara za złamanie zakazu konkurencji
Pracownik będzie musiał ją zapłacić nawet wtedy, gdy pracodawca nie poniesie szkody.
- Chcę zmienić pracownikowi warunki pracy i wprowadzić zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Czy mogę dodatkowo wprowadzić zapis dotyczący kary umownej? Czy mogę tę karę zapisać w umowie o pracę? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nie ma przeszkód prawnych, aby czytelnik zabezpieczył swoje interesy związane z zakazem konkurencji i przeforsował zapis o karze umownej. Zgodnie z art. 483 k.c. naprawienie szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Będzie ona zatem dla pracodawcy odpowiednikiem odszkodowania.
PRZYKŁADPracownik podpisał umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Mimo to, po zakończeniu umowy o pracę zaczął pracować w konkurencyjnej firmie i wykonując tam nowe obowiązki, korzystał z informacji pozyskanych u dotychczasowego pracodawcy. Ten natomiast, na skutek działania pracownika, poniósł szkodę. W konsekwencji pracodawca przestał wypłacać odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji i skierował sprawę do sądu o odszkodowanie. Gdyby w umowie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta