Co się komu należy za pracę
Nie jest to ustawowa definicja wynagrodzenia za pracę, bo takiej kodeks pracy nie zna. W niektórych jednak jego przepisach można znaleźć pewne elementy tego pojęcia, np. w art. 13, 22 § 1, 78, 80, 94 pkt 5 k.p.
Często zresztą bywa ono pojmowane szerzej i to z korzyścią dla pracowników, bo więcej jego elementów podlega ochronie. Wynagrodzeniem będzie zatem wynagrodzenie zasadnicze, dodatkowe składniki, np. premie, nagrody, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie urlopowe, ale także różne świadczenia i należności ze stosunku pracy, np. odprawa emerytalno-rentowa, odprawa pieniężna, nagroda jubileuszowa, ekwiwalenty pieniężne, deputaty, odszkodowania itp.
W uchwale z 30 kwietnia 1986 r. (III PZP 42/86) Sąd Najwyższy uznał, że wynagrodzenie za pracę jest to świadczenie konieczne o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca musi wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną przez niego pracę, która świadczona jest na podstawie wiążącego pracownika i pracodawcę stosunku pracy.
Bez dyskryminacjiUstalając wynagrodzenie z pracę, pracodawca musi pamiętać, że zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta