Sąd Najwyższy zawinił, państwo zapłaci
Dotyczyć to miało również sądów rozstrzygających w ostatniej instancji, jeśli naruszony przepis wspólnotowy przyznaje jednostkom uprawnienia, naruszenie jest wystarczająco poważne, a między nim a szkodą występuje bezpośredni związek przyczynowy. Dodatkowo celem stwierdzenia, czy naruszenie jest wystarczająco poważne, konieczne jest ustalenie, czy sąd w oczywisty sposób naruszył prawo. W tej sprawie przesłanka ta nie została spełniona. Trybunał uznał bowiem, iż niezastosowanie przez Naczelny Sąd Administracyjny Austrii interpretacji przepisu traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zawartej we wcześniejszym orzeczeniu wstępnym, nie było oczywistym naruszeniem prawa.
Orzeczenie Köbler pozostawiło więc otwarte pytanie: w jakich dokładnie okolicznościach państwo rzeczywiście ponosi odpowiedzialność za wyrok sądowy, w związku z jego niezgodnością z przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta