Nie zawsze na etacie
Pracownik to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę - art. 2 k.p. W każdej z tych form zatrudnienia łączy stosunek podporządkowania. Zatrudniony zobowiązuje się wykonywać na rzecz pracodawcy pracę określonego rodzaju pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Pracodawca natomiast musi zatrudniać za wynagrodzeniem.
Zastępca też pracownikZastępca świadczy pracę przez okres usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego - art. 25 § 1 zd. 2 k.p. Do umowy na zastępstwo stosuje się przepisy o umowach na czas określony, dlatego koniec zatrudnienia nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Umowa rozwiąże się bowiem automatycznie z chwilą powrotu zastępowanego do pracy.
Dla uniknięcia kłopotów pracodawca, określając termin trwania "zastępczego" stosunku pracy, powinien wpisywać np. "na czas nieobecności Kowalskiego".
Powszechnie jednak pracodawcy zawierając umowę na zastępstwo, wpisują konkretną datę jej zakończenia. Gdy osoba zastępowana zgłasza chęć wcześniejszego powrotu do pracy, zastępcy nie przysługują żadne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta