Nie każdego można się pozbyć
Nie można np. wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakują 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Wyjątek to zatrudniony, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Prawo dopuszcza jednak, by mimo odgórnego zakazu rozwiązywania umowy o pracę z osobą objętą ochroną przedemerytalną wypowiedzieć jej warunki pracy i płacy. Jest to możliwe, gdy: pracodawca wprowadza nowe zasady wynagradzania dla wszystkich pracowników albo tej grupy, do której pracownik należy, np. zmienia się regulamin wynagradzania, lekarz stwierdzi utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 k.p.).
Nie zwolnisz chorego i ciężarnejPracodawca nie wypowie też umowy o pracę, gdy nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a pracownik przebywa na urlopie lub z innych usprawiedliwionych powodów jest nieobecny w pracy (art. 41 k.p.).
Umowy o pracę nie można też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta