Nie każdy zatrudniony to pracownik
KORZYSTNIEJ Z ZASTĘPCĄ > W ubiegłym tygodniu podpisałam umowę na zastępstwo. Mam pracować za osobę, która jest na urlopie macierzyńskim. Wolałam zawrzeć z pracodawcą klasyczną umowę na czas określony. Jakie są różnice między tymi obiema umowami prócz tej, że ta na zastępstwo kończy się z dniem powrotu osoby zastępowanej?
Umowa na czas zastępstwa jest rodzajem umowy o pracę na czas określony. Zawiera się ją na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika. Nie można zatem jej proponować, gdy jest on nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. Termin końcowy obowiązywania tej umowy wyznacza dzień powrotu do pracy zastępowanej osoby.
Zatrudnionemu na zastępstwo (inaczej niż przy innych umowach na czas określony) nie przysługuje prawo do kontynuowania zatrudnienia do dnia porodu, gdyby umowa uległa rozwiązaniu z upływem trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 1 k. p.). Ponadto umowa o pracę na czas zastępstwa może zostać rozwiązana za trzydniowym wypowiedzeniem.
Z kolei umów o pracę na czas określony zawartych na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy nie można wypowiedzieć. Dłuższe natomiast mogą być rozwiązane za dwutygodniowym wypowiedzeniem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta